Jak na přímé a nepřímé grilování?

Chcete se stát opravdovým Weber gril mistrem? V tom případě je pro vás důležité pochopit rozdíl mezi přímým a nepřímým způsobem grilování!

 

Přímé grilování

Metoda přímého grilování je založena na využití vysokých teplot k přípravě potravin, jejichž tepelná úprava netrvá déle než 20 minut. Mezi typické potraviny grilované napřímo patří steaky, kotlety, kuřecí nebo krůtí prsa, rybí filety, zelenina, pečivo, mořské plody, ale také hamburgery a špízy.

U grilů na dřevěné uhlí můžete přímého způsobu grilování docílit rovnoměrným rozhrnutím žhavých uhlíků po celé ploše. Tím vytvoříte jednu zónu, nad kterou budete grilovat připravené jídlo. Bez možnosti regulace teploty.

Pokud přeci jen potřebujete lehce korigovat teplotu uvnitř grilu, vytvořte 2 zóny – v jedné polovině kotlového grilu rozhrňte žhavé uhlíky, zatímco druhou polovinu ponechte prázdnou. Tím si vytvoříte žhavou a zároveň i chladnou bezpečnou zónu, kterou využijete, pokud se maso při grilování začne připalovat.

U grilů na plyn je postup vlastně stejný – buď využijete celé grilovací plochy nebo u více hořákových můžete nastavit jeden/dva hořáky na maximum a další buď na střední plamen nebo je i nechat vypnuté. Tím si opět vytvoříte bezpečnou chladnější zónu.

Weber charcoal direct                     Weber gas direct

 

Nepřímé grilování

Nepřímé grilování se využívá k přípravě větších kusů masa, které by se při delším grilování připálily. Jak už z názvu metody vyplývá, maso se umístí mimo přímý žár uhlíků a plynu. Hodí se pro grilování celých kuřat, hovězí svíčkové, roastbeefu, větších ryb, vepřové panenky nebo krkovice. Ale využijete ho také pro pizzu, různé dezerty nebo žebírka. Obecně platí, že se nepřímé grilování používá pro potraviny, které je třeba upravovat déle než 20 minut.

Pokud chcete použít metodu nepřímého grilování u grilů na dřevěné uhlí, rozhrňte nažhavené uhlíky po stranách a maso položte doprostřed roštu, pod kterým vám vznikl prostor bez uhlíků. Pro snadné a rovnoměrné nastavení můžete využít Weber Char-Basket nádoby na palivo – pomohou uspořádat rozpálené uhlí na palivovém roštu tak, aby vytvořily dokonalé nepřímé teplo pro grilování celého kuřete nebo žebírek.

U plynových grilů se dvěma hořáky zapalte jeden hořák na maximální výkon a jídlo grilujte na druhé straně (nad vypnutým hořákem). Pokud máte gril se třemi a více hořáky, zapalte přední a zadní hořák (nebo krajní hořáky – záleží na jejich umístění) a jídlo umístěte doprostřed nad vypnutým hořákem.

U nepřímého způsobu grilování se nabízí uzení. Vyberte si vhodné Weber udící lupínky nebo prkénka a dodejte jídlu kořeněnou, nasládlou nebo ořechovou chuť. Posunete zážitek z grilování na vyšší úroveň. 

Weber charcoal indirect                    Weber gas indirect

 

A jedna drobná rada na závěr. Ještě před začátkem grilování se ujistěte, že máte dostatek dřevěného uhlí/briket nebo naplněnou plynovou lahev alespoň z jedné třetiny. Není totiž nic horšího, než když vám v půlce grilování dojde palivo.