Jak správně vyčistit gril a udržet ho v optimálním stavu

Konec hlavní grilovací sezóny se pomalinku blíží, a tak je dobré se podívat na to, jak gril správně vyčistit. Bez ohledu na to, zda vlastníte gril Weber, nebo jakýkoliv jiný typ grilu, náš jednoduchý návod vám pomůže udržet váš gril čistý a připravený na další sezónu.

Rozhodli jsme se sepsat několik univerzálních rad a tipů, jak efektivně vyčistit gril po skončení grilování. Tato péče je klíčová pro jeho dlouhou životnost a také pro bezpečnost a chuť vašich pokrmů.

 

Čištění grilovacího roštu

Nejdůležitější částí grilu, kterou je potřeba pravidelně čistit, je grilovací rošt. Bez ohledu na to, zda je vyroben z litiny, nerezové oceli nebo jiného materiálu, čištění probíhá podobným způsobem.

Po skončení grilování nechte rošt na přímém žáru po dobu asi 10 minut. Tím se zbytky jídla vypálí, a vy je pak můžete snadno seškrábnout kartáčem s nerezovými štětinami. Používejte kvalitní kartáč, aby se štětiny nerozbily během čištění.

Pokud grilujete mastná jídla, můžete rošt ještě dodatečně očistit čističem grilovacích roštů. Stačí nastříkat čistič na rošt, nechat jej chvíli působit a poté opět použít kartáč nebo kuchyňskou houbičku.

Weber

 

Čištění vnitřku grilu

Vnitřní části grilu, jako jsou stěny grilovací vany, dno grilu a poklop, je také potřeba pravidelně čistit. Použijte čistící špachtli, abyste odstranili popel, mastnotu a připálené zbytky jídla. U kotlových grilů se špachtli skvěle dostanete do všech koutů.

Jak často vnitřek čistit závisí na tom, jak mastná jídla grilujete. Pokud grilujete na tuky bohatá jídla, měli byste vnitřek čistit častěji. Je to důležité nejen z hlediska hygieny, ale také pro udržení optimálního provozu grilu.

Weber

 

Čištění vnějšku grilu

Čištění vnějšku grilu závisí na jeho typu. Většinou stačí použít vodu a hadřík. Pro specifické povrchy jako je smalt nebo nerez existují speciální čističe, které mohou být užitečné.

Pokud chcete minimalizovat čištění vnějšku grilu, můžete používat Weber ochranný obal, který ho chrání před prachem a nečistotami.

 

Jak vyčistit různé typy grilů

Gril na dřevěné uhlí

Vyčistěte grilovací rošt, vnitřek a vnějšek grilu dle výše uvedených pokynů. Dbejte na to, abyste odstranili popel z minulých grilování, aby nedusil plameny.

 

Plynový gril

Kromě čištění roštu, vnitřku a vnějšku grilu se věnujte také čištění flavorizérů, které chrání plynové hořáky. Pravidelně měňte vyměnitelnou misku pod grilem, kde se sbírá tuk a nečistoty.

Weber

 

Elektrický gril

Stejně jako u jiných grilů, je třeba věnovat péči roštu, vnitřní vaně i vnějšku. Dbejte na to, aby byla topná spirála v čistém stavu.

 

Peletový gril

Vnitřek peletového grilu čistěte pravidelně, protože zde vzniká více popela – často se v něm totiž grilují větší kusy masa a pokud by se popel pravidelně neodstraňoval, mohl by zadusit ohniště, kde se spalují pelety.

 

Udržování grilu v čistém stavu není jen estetická záležitost, ale má také vliv na výkon grilu a bezpečnost grilování. S pravidelným čištěním a údržbou si užijete dlouhodobě skvělé grilované pokrmy a zážitky s rodinou a přáteli. Vezměte do ruky kartáč a špachtli a dejte svému grilu zaslouženou péči! A pokud si nejste jisti se správným výběrem produktů, využijte nabídky Weber čisticích sad.

 

Weber čisticí sada pro grily Q a Pulse

Weber čisticí sada pro grily na dřevěné uhlí

Weber čisticí sada pro smaltované plynové grily

Weber čisticí sada pro plynové grily z ušlechtilé oceli